Pewnie wszyscy słyszeli o dobroczynnym wpływie masażu na zdrowie fizyczne i psychiczne dorosłych. Wielu rodziców zadaje sobie pytanie czy na masaż mogą przyprowadzić też dziecko?
Zdecydowanie tak! Przecież dziecko to mała wersja nas samych. Lekarze również polecają rodzicom wykonywanie delikatnego masażu noworodków już w 1. dniu ich życia. W przypadku maluszków ma on pozytywny wpływ na rozwój fizyczny dziecka ale też buduje więź między dzieciątkiem a rodzicem. Należy dodać, że masaż w przypadku dziecka musi mieć inny, właściwie dobrany do niego czas i ucisk na tkanki miękkie.
Dlaczego warto wysyłać starsze dzieci do masażysty? Co daje masaż dziecka?
Organizmy dzieci nie różnią się zasadniczo od ciał osób dorosłych pod względem budowy – dzieciom i nastolatkom, podobnie jak nam, mogą doskwierać bóle, przykurcze i napięcia. Sesja masażu ma na celu ich złagodzenie lub likwidację. Doświadczony masażysta potrafi zniwelować problemy z zaburzeniami napięcia mięśniowego, uelastycznić tkanki, skorygować wady postawy a przede wszystkim pobudzić układ krążenia i pracę narządów wewnętrznych. Masaż ma tak że działanie relaksacyjne, wyciszające i przeciwbólowe. Wizyty u specjalisty sprzyjają więc utrzymywaniu odpowiedniego poziomu koncentracji dziecka i redukcji stresu, np. w okresie egzaminów, ważnych występów czy zawodów. Na zabiegi, warto też wysyłać dzieci, które regularnie uprawiają sport.
Jaki wybrać masaż dla dziecka?
Przed takim zabiegiem najlepiej telefonicznie lub mailowo skontaktować się z osobą, która będzie wykonywała masaż. Specjalista, powinien przeprowadzić wywiad odnośnie stanu zdrowia dziecka, ile ma lat, jakiego jest wzrostu i jak spędza czas. Najważniejsze w masażu dziecka jest indywidualne podejście, wysłuchanie potrzeb i troska o małego człowieka.
Zalety masażu dziecka
- głęboki sen
- wspomaga relaks, rozluźnienie i samo regulację
- wspomaga rozwój układu neurologicznego
- działa przeciwbólowo
- Obniża poziom kortyzolu (hormonu stresu) i poziomu glukozy we krwi. Zmniejszenie stresu u dzieci.
- wspomaga układ odpornościowy dziecka